חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

פרקט בגימור לכה או שמן? כיצד לבחור את סוג הגימור המתאים לכם

הגיע הזמן לחדש את הפרקט הישן, ועליכם לבחור את סוג הגימור – שמן או לכה. כדי לסייע לכם בהחלטה, אספנו עבורכם מספר שאלות נפוצות בקרב לקוחות בנוגע לסוג הגימור של הפרקט על מנת שתוכלו לבחור את הגימור המתאים ביותר עבורכם.

תוכן עניינים

מה הם ההבדלים בין גימור שמן לגימור לכה?

קיימים מספר הבדלים עיקריים בין שני סוג הגימור:

1. המראה – פרקט בגימור שמן הוא בעל מראה יותר טבעי ואותנטי, עם נקבוביות עץ פתוחות, בעל דיוק יותר גבוה בגוונים השונים ובולטות של מבנה העץ והטקסטורה. גימור לכה מעניק מראה יותר הומוגני ושקט, עם פחות הבדלים בטקסטורה ומראה של נקבוביות עץ סגורות.

2. ברק בגימור לכה קיימים סוגים שונים ומגוונים של ברק: מבריק, משי, מט, אולטרה מט. לעומת זאת, גימור בשמן טבעי טהור, המראה הוא מט לגמרי, ניתן לחזק מעט את הברק באמצעות מוצרי תחזוקה לשמן.

3. מגע/תחושה – השמן מעניק לפרקט תחושה טבעית יותר מלכה, הדומה יותר לעץ טבעי. הלכה לעומת זאת, מעניקה תחושה של משטח חלק וקשיח, יותר אטום, בעל תחושה נקייה ואלגנטית יותר.

4. גוון גימור שמן ניתן להשיג במנעד רחב של גווני עץ טבעיים. לפני גימור השמן, ניתן גם ליישם חומרים אשר מקנים מראה מיושן לפרקט או לחילופין להשתמש בגוונים בהירים ו"שקטים" יותר. הלכה לעומת זאת, תמיד מגיעה בגוון שקוף, ובמידה ורוצים לשנות את  הגוון הסופי – עלינו לעשות זאת לפני תהליך היישום של הלכה.

5. אופן הטיפול, הניקוי והתחזוקהרצפות פרקט ככלל, דורשות תחזוקה שגרתית וניקוי עם חומר ייעודי ומעט מים. רצפות פרקט בגימור שמן "לא אוהבות" הרבה מים ולכן ניקוין מתבצע באמצעות ניגוב לח. התחזוקה מאוד קלה, אך צריך לבצעה בזמן! רצפת פרקט בגימור שמן שלא תטופל בזמן באמצעות מוצרי טיפוח לשמן, תטה להיות יבשה ותספוג יותר כתמים ולכלוך. לעומת זאת, גימור לכה נוטה להיות יותר "סלחני", ואם מפספסים טיפול שגרתי אחד או שניים, לא יגרם נזק משמעותי – היות והרצפה יותר אטומה ועמידה.

איזה סוג גימור עדיף - לכה או שמן?

יתרונות של פרקט בגימור שמן

  • קל מאוד לחידוש וריענון
  • שריטות ופגמים בפרקט פחות מובחנים
  • מתיישן יפה (יש האומרים "משתבח עם הזמן") 

חסרונות של פרקט בגימור שמן

  • במידה והוא מוזנח ולא מטופל כראוי, הוא מתייבש ואז סופג כתמים ומתלכלך)

יתרונות של פרקט בגימור לכה

  • קל לניקוי
  • כמעט ואינו דרוש טיפול מיוחד – מאוד עמיד

חסרונות של פרקט בגימור לכה

  • תהליך חידוש יקר ומורכב יותר
  • מתיישן פחות טוב מגימור שמן

מה תהליך היישום של כל אחד מסוגי הגימור?

גימור שמן השמן מיושם על ידי הספגה לתוך העץ על ידי מטליות, עד לנקודה בה העץ רווי ואינו יכול לספוג עוד. לאחר מכן, השמן שלא נספג מנוגב ממשטח הפרקט, חשוב מאוד – אסור לבנות שכבות עם השמן! תפקידו של השמן להיספג בעץ ולהתייבש, וזאת על מנת שחומרים אחרים, כמו שומנים, מים ולכלוך, לא ייספגו בו.

גימור לכה הלכה מיושמת בשכבות, לרוב שכבת יסוד המונעת הידבקות של לוחות הפרקט אחד לשני. מעל שכבת היסוד מיישמים שתי שכבות לכה נוספות. חשוב ליישם שלוש שכבות כדי להגן על העץ כראוי.

בשני המקרים מומלץ להיעזר באיש מקצוע מיומן – כדי להגיע לתוצאה הרצויה.

לסיכום

את הבחירה של סוג הגימור לפרקט בוחרים לפי העדפות אישיות של מראה, יכולת לספק תחזוקה שגרתית ועלויות, גם עתידיות, הכרוכות בסוג הגימור – כל אחד לפי צרכיו.

לאחרונה כן הייתה עלייה בכמות האנשים אשר בוחרים בגימור שמן, הגימור העתיק ביותר בענף רצפות העץ (קיים מעל למאה שנים) – אשר עד לפני עשור כמעט והוחלף לגמרי על ידי גימור הלכה. הטרנד המחודש בא כתוצאה מעלייה במודעות לאיכות הסביבה, פיתוח של מוצרים איכותיים ברמה גבוהה מאוד והרצון של אנשים רבים בפרקט במראה טבעי.

נגישות

צרו איתנו קשר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
הי, איך תרצה שנעזור?